Ciasta i ciasteczka wielkanocne – pyszne desery na rodzinne święta

Wielkanoc to kolejna okazja do rodzinnych spotkań, rozmów z najbliższymi i radosnego spędzania czasu przy suto zastawionych stołach. W świątecznym menu królują wytrawne dania, sałatki i przekąski. Ale nie powinniśmy też zapominać o domowych deserach, po które z apetytem sięgną zarówno dorośli, jak i dzieci.

Przygotowania do świąt zaczynamy nawet kilka tygodni wcześniej. Najtrudniejszym zadaniem jest ustalenie menu i przygotowanie dań, które sprostają oczekiwaniom zaproszonych gości. O ile w przypadku wytrawnych dań, zwykle sięgamy po sprawdzone przepisy, o tyle z ciastami na Wielkanoc lubimy nieco bardziej eksperymentować.

Słodkie menu na Wielkanoc

Trudno wyobrazić sobie rodzinne spotkanie bez domowych słodkości, które są nie tylko piękną dekoracją stołu, ale też stałym elementem wspólnego posiłku. Bardzo często to właśnie one zachwycają nie tylko swoim wyglądem, ale też oryginalnym smakiem czy konsystencją. Zwłaszcza że na co dzień wielu z nas unika słodyczy lub sięga po nie jedynie sporadycznie. Święta to doskonała okazja, aby nieco urozmaicić codzienne menu. W tym czasie chętniej wybieramy rozmaite desery, zwłaszcza samodzielnie przygotowywane pachnące ciasta wielkanocne.

Babeczki wielkanocne, sernik czy może mazurek?

W zależności od regionu, w menu na Wielkanoc pojawiają się bardzo różne desery i słodkie wypieki. Jednak kilka ciast powtarza się najczęściej. Z tymi świętami kojarzą nam się między innymi:

  • serniki i paschy,
  • mazurki,
  • babki piaskowe,
  • tarty.

Tego typu ciasta doskonale wpisują się w rodzinną tradycją i szybko zyskują zwolenników. Ale powoli zaczynamy też nieco bardziej eksperymentować ze słodkimi wypiekami. Wtedy wśród ciast wielkanocnych pojawiają się na przykład:

Przygotowanie domowych ciast wcale nie jest tak skomplikowane, jak może nam się wydawać. Nie musimy zatrudniać do pomocy zawodowego cukiernika, bo z wieloma smacznymi przepisami doskonale poradzimy sobie sami. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, przygotujemy wcześniej spis wszystkich wielkanocnych wypieków, a do ich przygotowania zaprośmy naszych domowników – będzie to okazja zarówno do zdobywania nowych umiejętności kulinarnych, ale także do wspólnej, radosnej zabawy.

Poprzedni artykułZestaw garnków na indukcję – jak działa?
Następny artykułAtuty kuchni polskiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj