Zestaw garnków na indukcję – jak działa?

W otaczającym nas świecie wszystko stale się zmienia. Zmiany następują także na każdej płaszczyźnie naszego życia. Nie inaczej jest w kuchni przykładowego Kowalskiego – w polskich domach coraz częściej bowiem stare palniki na gaz wypierane są przez bardziej nowoczesne, a co za tym idzie funkcjonalne – płyty indukcyjne. Warto więc zastanowić się – czy nie jest to już najwyższy czas zaopatrzyć się w zestaw garnków na indukcję?

Jakie są rodzaje garnków na indukcję?

Garnki indukcyjne dzielimy ze względu na materiał, z jakiego zostały wytworzone – a jest ich bardzo szeroki wachlarz do wyboru. Garnki na indukcję są więc ze:

  • Stali nierdzewnej
  • Emaliowanej
  • Żeliwa
  • Teflonu
  • Ceramiki

Zazwyczaj jednak są to stopy danych materiałów – dla przykładu:

  • Aluminium
  • Miedź
  • Stal węglowa
  • Nierdzewna stal chromowo-niklowej
  • Z dodatkiem ceramiki

Komplet garnków nierdzewnych z termometrem TOPFANN 8-częściowy; Źródło: Prymus AGD

W jaki sposób działają komplety garnków indukcyjnych?

Powyżej wypisane substancje różnią się od siebie na wielu płaszczyznach – efekt ich działania jest jednak taki sam. Sprowadza się on zazwyczaj do znacznie szybszego podgrzewania danej potrawy. Dzieje się tak, bo zestawy garnków indukcyjnych działają dzięki tak zwanej technologii indukcyjnej. Sprowadza się ona do faktu, że płyta indukcyjna emituje promieniowanie elektromagnetyczne, które z kolei wprawia w ruch elektrony zawarte w ferromagnetycznej warstwie dna garnka.

Mamy dzięki temu do czynienia z ruchem elektronów, który natychmiast podnosi temperaturę garnka. Końcowym wynikiem opisanego powyżej procesu jest nawet o połowę szybsze przygotowywanie potraw w garnkach na indukcję. Najbardziej odczuwalne okaże się to dla nas przed wielkimi uroczystościami – jak choćby urodziny, wigilia, czy mająca niebawem nadejść Wielkanoc. Wtedy to każda chwila jest na wagę złota.

Czy garnki indukcyjne przypalają jedzenie?

Drugą kwestią, którą warto poruszyć w kontekście działania zestawów garnków na indukcję jest fakt, że nie przypalają one jedzenia. Dzieje się tak ze względu na ich budowę. Wykonany z nierdzewnej stali garnek na indukcję wyposażony jest bowiem zazwyczaj w kilka, wbudowanych w denko warstw, dzięki którym ciepło z płyty idealnie rozchodzi się po całej powierzchni naczynia. Jedzenie podgrzewa się więc błyskawicznie. Ma również równomierną temperaturę, dzięki czemu na dłużej zachowuje swą ciepłotę.

Bezpieczeństwo zestawu garnków indukcyjnych

Powodem, który przekonuje wielu klientów do skorzystania z garnków indukcyjnych jest fakt ich bezpieczeństwa dla ludzkiego zdrowia. Wysokiej jakości materiały z których zazwyczaj wytwarzane są garnki na indukcję – nie zachodzą bowiem w jakąkolwiek reakcję z żywnością – nawet w wysokich temperaturach nie wydzielają one żadnych szkodliwych substancji.

Podsumowanie

Sposób działania zestawu garnków na indukcję jest więc prosty, wygodny, bezpieczny w użyciu, a przede wszystkim znacznie szybszy, niż na standardowy palnik gazowy. Zachęcamy do zakupienia zestawu garnków na indukcję jedynie w dobrych, uznanych sklepach internetowych.

Poprzedni artykułNajpopularniejsze przyprawy, które odmienią każde danie!
Następny artykułCiasta i ciasteczka wielkanocne – pyszne desery na rodzinne święta

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj