Klasycznego włoskiego dania, jakim jest pizza, nikomu nie trzeba przedstawiać. Jej korzenie sięgają aż początku XIX wieku! Nieco później, w Apulii, narodził się pomysł połączenia neapolitańskiej klasycznej margharity z foccacią i zamknięcia całego nadzienia wewnątrz ciasta. Tak właśnie powstało calzone, które przypomina dużego, złocistego pieroga. I chociaż wcale tak nie wygląda, to jego smak bardzo przypomina klasyczną pizzę.
Co znajduje się w środku?
Calzone robi się z ciasta, które jest praktycznie takie samo, jak w przypadku zwykłej, okrągłej pizzy. Tradycyjna pizza calzone zawiera sos pomidorowy, mozzarellę oraz szynkę. Zamiast szynki można użyć mięsa mielonego i dodać warzywa, na przykład pieczarki czy paprykę. Bardzo oryginalną wersją tej potrawy jest ta, której farsz składa się z podduszonych cebulek dymek, czarnych i zielonych oliwek oraz anchois. Nie ma jednak składnika, którego nie można wykorzystać do zrobienia calzone – do pieroga możemy wrzucić wszystko, co zwykle znajduje się na naszej ulubionej pizzy.
Gdzie można spróbować pizzy calzone?
Mogłoby się wydawać, że skoro pizza to danie wywodzące się z Włoch, to zarówno klasyczny placek, jak i wszystkie jego odmiany, najchętniej będą jedzone właśnie w Italii. Jednak nic bardziej mylnego. Chociaż znacznie mniej popularne niż tradycyjna pizza, calzone znalazło wielu miłośników na całym świecie. Jest to danie, które, ze względu na swoją wygodną formę, zyskało mnóstwo zwolenników między innymi w Stanach Zjednoczonych. Jednak najchętniej jest ono jedzone w Argentynie, dokąd w minionym stuleciu wyemigrowało wielu Włochów. Mimo wszystko nie trzeba jechać aż tak daleko, żeby spróbować tego drożdżowego pieroga. Calzone serwuje wiele restauracji w Poznaniu i innych miastach w całej Polsce.
Calzone czy klasyczna pizza?
Calzone i zwykła pizza mają ze sobą tyle wspólnego, że bardzo ciężko jest znaleźć znaczące różnice. Mimo wszystko osoby, które do tej pory nie miały okazji spróbować tego specjału, koniecznie powinny nadrobić zaległości i zamówić go przy najbliższej możliwej okazji! Dotyczy to szczególnie wielbicieli klasycznych potraw kuchni włoskiej. Danie to jest smaczne i pożywne – duża porcja może zaspokoić nawet największy głód. Poza tym, dzięki temu, że farsz jest zamknięty w środku, to nie wystygnie tak szybko. To też sprawia, że ciasto od wewnątrz jest dość wilgotne, a na zewnątrz pozostaje chrupiące za sprawą jajka, którym zwykle się je smaruje. Dodatkowo wygląd tego drożdżowego pieroga sprawia, że jest to potrawa warta spróbowania i serwując ją, na przykład na randce, łatwo można zrobić na kimś wrażenie. Dużą zaletą calzone jest fakt, że smakuje tak samo dobrze zarówno na ciepło, jak i na zimno, dzięki czemu na pewno nic się nie zmarnuje.