Pełne słońce, gorące wieczory, wręcz tropikalne noce, rozgrzany piasek pod stopami… W ciągu ostatnich kilku dni lato dało się nam poznać ze swojej najgorętszej strony. Teraz ostatnią rzeczą, o jakiej myślimy, jest żmudne przygotowywanie posiłków. To oznacza, że… czas na chłodniki! Szybkie, proste w przygotowaniu, przynoszą chwilę ochłody i orzeźwienia. W formie obiadu, przekąski bądź kolacji – smakują zawsze i wszędzie. Oto idealny wakacyjny posiłek!
Tradycyjnie smaczny
Niech tradycji stanie się zadość! Na pierwszy ogień idą rodzime wersje zup na zimno. Prosto z polskiego stołu wita nas rumiany chłodnik litewski, którego tradycyjne receptury pochodzą z rejonów Kresów Wschodnich. Zupa szybko podbiła podniebienia zarówno dworskich kucharzy, jak i zwykłych zjadaczy chleba. Przepis przez lata modyfikowano, dodając do niego najróżniejsze składniki, na przykład żur, wodę z kiszonych ogórków, bulion rybny, różnorodne rodzaje mięsa, a nawet rakowe szyjki. To apetyczne danie nie może się jednak obyć bez ugotowanej botwinki w towarzystwie zsiadłego mleka, jogurtu albo kwaśniej śmietany. Do dziś potrawa chętnie króluje na polskich talerzach. Jak przygotować rewelacyjny chłodnik po litewsku, podpowiada szef kuchni Knorr.
Chłodnik po litewsku
Czas przygotowania: 30 minut
Ilość osób: 4
Składniki:
- 200 g posiekanej botwiny
- 1 zielony ogórek
- 1 Bulionetka wołowa Knorr
- 1 pęczek rzodkwi
- 500 ml jogurtu naturalnego
- 2 jajka
- 1 szczypta Pieprzu czarnego z Wietnamu mielonego Knorr
- 300 ml wody
Sposób przygotowania:
- W małym garnku zagotuj 300 ml wody, dodaj do niej posiekaną botwinkę i gotuj przez około 10 minut, by buraczki stały się miękkie.
- Do powstałego w ten sposób wywaru dodaj Bulionetkę Knorr, wymieszaj i zagotuj. Całość odstaw na bok, aby wystygła.
- Dodaj starte warzywa.
- Zetrzyj ogórka i rzodkiewki na tarce o grubych oczkach. Zimny wywar wymieszaj z jogurtem.
- Chłodnik dopraw do smaku szczyptą zmielonego pieprzu i odstaw na godzinę do lodówki. W tym czasie ugotuj jaja na twardo, z którymi podawaj zupę.
Sezon w pełni
Lato to bez wątpienia ich czas! Chłodniki nie tylko doskonale smakują, ale i znakomicie orzeźwiają w upalne dni. Zimne zupy możemy zrobić zarówno z warzyw, jak i owoców. Warto sięgać po najbardziej wartościowe składniki, czyli te sezonowe. Stawiajmy na moc świeżych ogórków, pomidorów, cukinii czy szczawiu. Podczas przygotowania chłodników pomogą także maliny lub truskawki. Polecamy wypróbować rewelacyjną zupę z zielonych ogórków. Niebo w gębie!
Chłodnik z zielonych ogórków
Czas przygotowania: 15 minut
Ilość osób: 4
Składniki:
- 2 ogórki
- 300 ml jogurtu greckiego
- 1 Bulionetka warzywna Knorr
- 2 ząbki czosnku
- 3 łyżki koperku
- 115 g orzechów włoskich
- 1 szczypta soli do smaku
- 1 szczypta Pieprzu czarnego z Wietnamu mielonego Knorr
- 2 łyżki oleju z orzechów arachidowych
- 400 ml wody
Sposób przygotowania:
- Bulionetkę zagotuj z 400 ml wody. Odstaw do ostygnięcia.
- Ogórki obierz i pokrój w drobniutką kosteczkę.
- Jogurt wymieszaj dokładnie z bulionem, dodaj posiekany koper, czosnek i olej orzechowy.
- Dodaj pokrojone ogórki i dokładnie wymieszaj.
- Chłodnik ogórkowy najlepiej smakuje schłodzony w lodówce przez około 4 godziny. Przed podaniem udekoruj resztą posiekanego koperku i orzechami.
Z chłodnikiem dookoła świata
Można śmiało rzec, że co kraj, to… inny pyszny chłodnik, bowiem zupy serwowane na zimno odnaleźć można w menu wielu kuchni świata. Ta bałkańska ugości nas smakowitym taratorem, czyli chłodnikiem z zielonych ogórków. Za to romantyczne wakacje we Francji ochłodzi vichyssoise – apetyczna zupa z białej części pora. Palce lizać! Będąc w Turcji, nie sposób z kolei nie spróbować tamtejszego caciku. To doskonałe połączenie tradycyjnego jogurtu naturalnego i ogórków. Czasami do dania dodaje się też listki suszonej mięty. Z cacikiem żaden upał niestraszny! Co ciekawe, Turcy spożywają chłodnik niemal przez cały rok. W chłodniejsze dni stanowi on dodatek do potraw z bakłażana. Natomiast na Wschodzie ugoszczą nas rosyjską okroszką, skomponowaną z jajek, musztardy, kwasu chlebowego, ogórków oraz kawałków z cielęcego mięsa. Chłodniki umiłowali sobie również Hiszpanie. Przygotowują oni zimne zupy o nazwie ajoblanco oraz salmorejo, lecz prym od zawsze wiedzie legendarne gazpacho. Co kryje się pod tymi zagadkowymi nazwami? Ajoblanco w tłumaczeniu oznacza „biały czosnek” i to właśnie on gra tam główną rolę. Ciekawego smaku zupie dodają migdały oraz towarzystwo zielonych winogron. Po słodkie migdały sięgnęli także twórcy przepisu na chłodnik salmorejo, łącząc je z pomidorami. Andaluzyjskie niebo w gębie! Jednak flagowym hiszpańskim chłodnikiem jest gazpacho. Szef kuchni Knorr zdradza przepis na chłodnik z pomidorów w najlepszym wydaniu! Kulinarne podróże czas start!
Gazpacho
Czas przygotowania: 30 minut
Ilość osób: 4
Składniki:
- 6 pomidorów
- 1 opakowanie Sosu pomidorowego Knorr
- 200 ml wody
- 1 ząbek czosnku
- 1 czerwona cebula
- 1 ogórek świeży
- 1 papryka czerwona
- 2 gałązki natki pietruszki
- 2 selery naciowe
- 1 pęczek szczypiorku
- 60 ml octu winnego
- 2 łyżeczki cukru
- 1 cytryna
- 1 l soku pomidorowego
- 1 łyżeczka sosu tabasco
- 1 łyżeczka sosu worcester
- 1 szczypta soli do smaku
- 1 szczypta Pieprzu czarnego z Wietnamu mielonego Knorr
- 60 ml oliwy z oliwek
Sposób przygotowania:
- Umyj wszystkie warzywa, obierz ogórek, oczyść paprykę, pokrój je w duże kawałki i przełóż do malaksera.
- Pomidory zanurz na 1 minutę we wrzątku, po czym obierz ze skórki i przełóż do malaksera.
- Sos pomidorowy Knorr wymieszaj z 200 ml wody, zagotuj i odstaw do ostygnięcia.
- Połącz wszystkie składniki w malakserze, aż uzyskasz gładką konsystencję.
- Dodaj pozostałe składniki, sos pomidorowy wraz z sokiem z cytryny, po czym wymieszaj w malakserze jeszcze raz.
- Przełóż gazpacho do niemetalowego pojemnika i chłodź w lodówce przez noc.
Warzywne i owocowe – chłodniki to danie idealne na letnią pogodę! Znakomicie chłodzą i orzeźwiają organizm, a przy tym są bardzo smaczne. Czego chcieć więcej? Już dziś rozsmakuj się w rewelacyjnych przepisach na chłodnik. Będzie zimno!