Jak podawać herbatę? W filiżance czy kubku?

Savoir-vivre herbaciany może wydawać się gmatwaniną skomplikowanych zasad. Czy mogę użyć tych samych filiżanek do kawy i do herbaty? Czy mogę zaserwować gościom herbatę w kubku z zaparzaczem, czy akceptowane są jedynie filiżanki? Czy podać kubek z torebką w środku, już zaparzoną herbatę bez torebki, czy może suchą torebkę obok kubka z wrzątkiem? Czy warto zaopatrzyć się w elegancki czajniczek?

Możliwości jest mnóstwo, pytań jeszcze więcej i faktycznie można się w nich pogubić. W poniższym tekście spróbujemy rozwikłać niektóre herbaciane zagadki i podpowiedzieć kilka uniwersalnych zasad, dzięki którym łatwiej będzie Ci się odnaleźć w roli gospodarza na przyjęciu lub spotkaniu z przyjaciółmi.

Jak elegancko podać herbatę?

Te zasady mogą się wydać nieco sztywne i archaiczne. Być może nawet – siedząc właśnie z torebką zwisającą z ulubionego kubka z kotem – myślisz tylko o tym, żeby pominąć ten akapit. Zaczekaj! W końcu nigdy nie wiesz, kiedy zjawi się u Ciebie królowa Anglii. Albo być może mama Twojego partnera okaże się być wielbicielką tego najstarszego na świecie naparu? Nawet jeśli nie będziesz miała okazji lub świadomie postanowisz nie skorzystać z tych zasad – warto je poznać.

Herbatę tradycyjnie podaje się w imbryczku, a nalewa się ją do małych czarek bez uszka. To Chiny i Japonia. W Anglii imbryki często zdobione są kwiatami, a do zestawów dołączony jest mały dzbanek na mleko. Elementami serwisów, bez których herbaciany rytuał nie może się obyć, są także spodki oraz łyżeczki.

Bez względu na to, jaki design najbardziej Ci się podoba – imbryk i pasujące do niego filiżanki są kluczowe do eleganckiego serwowania herbaty. A co dalej?

Jak oraz jaką herbatę podać na przyjęciu?

Za najlepszą herbatę uchodzi herbata liściasta. Standardowo jest to herbata czarna. Odpowiednią porą zaserwowania herbaty jest czas po obiedzie i po deserze, jeśli jest przewidziany. Możesz to zrobić przy tym samym stole, ale wygodnie jest też usiąść na miękkiej sofie lub na tarasie, czy w ogrodzie. Zadaniem gospodarza jest nalać każdemu z gości herbatę do filiżanki, postawić na stole dodatki, takie jak cukier, miód, cytryna, kruche ciasteczka, a następnie usiąść i wraz z gośćmi rozkoszować się rozmową w miłym towarzystwie.

W czym serwować herbatę dla przyjaciół?

Formalności na bok – wpada siostra, przyjaciółka, sąsiadka. Prosi o herbatę. Czy musisz pamiętać, z której strony podejść do gościa z filiżanką, w którym miejscu postawić spodek i pod jakim kątem położyć łyżeczkę? I czy to w ogóle musi być filiżanka? Może, wszystko zależy od okoliczności, ale wcale nie musi. Bardziej swobodne spotkanie pozwala na więcej luzu. Na świadome łamanie zasad. Na ustalanie własnych.

Użyj filiżanek, jeśli tylko masz taką ochotę lub zaserwuj herbatę w kubkach – takich samych lub każdym innym, unikatowym i z własną historią. Podaj herbatę w szklance. Dlaczego nie? To Twoja chwila, ciesz się nią jak lubisz.

O czym pamiętać bez względu na okazję?

Nie zapomnij tylko o tym, żeby niezależnie od okoliczności, koloru filiżanki do herbaty, pojemności kubka, pory dnia i towarzystwa – Twój napar zawsze był dobrej jakości. Najlepszą herbatę zaoferuje Ci renomowana polska herbaciarnia, taka jak Five o’clock.

Poprzedni artykułKiełbasa – ulubienica wielu Polaków
Następny artykułChcesz skończyć z marnowaniem jedzenia? Przyda ci się folia do zgrzewarki próżniowej!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj