Jak bezpiecznie korzystać z butli gazowej w domu?

Na co dzień w wielu gospodarstwach domowych korzysta się z gazu do gotowania. Jeśli dom nie może być podłączony do sieci gazowej, można używać do zasilania kuchni gazowej specjalnych butli. Jak z nich korzystać bezpiecznie? Jakie warunki muszą one spełniać?

Kiedy butla z gazem jest bezpieczna?

Zarówno przy zakupie, jak i w transporcie i przy uzupełnianiu butli z gazem warto zwrócić uwagę na źródło jej pochodzenia. Ważne jest, aby butle i zawory butli były regularnie sprawdzane, tak jak robi to AmeriGas ze swoimi produktami, które podczas każdorazowego napełniania w rozlewniach są poddawane komputerowym testom szczelności. Dzięki temu wszyscy, którzy posiadają butle gazowe tej marki, mogą mieć pewność, że są one bezpieczne w 100 procentach.

Nie bez znaczenia pozostaje jakość gazu umieszczanego w butli. Niezależnie od tego, czy będzie to mała butla z gazem wykorzystywana na campingach, czy większa butla do kuchenki domowej, powinna przejść wieloetapowe kontrole jakości prowadzone przez niezależne laboratoria. Dzięki temu podczas korzystania z niej płomień kuchenki nie będzie kopcić i nieprzyjemnie pachnieć. Przy zakupie butli ze sprawdzonego źródła kupujący ma gwarancję tego, że znajduje się niej dokładnie tyle gazu, za ile zapłacił.

Jak rozpoznać na pierwszy rzut oka oryginalną butlę gazową?

Oryginalna butla z gazem, która została właściwie napełniona odpowiednią ilością gazu, powinna być pokryta w całości lakierem innym niż czerwony. Każdy działający operator ma przypisany dla siebie kolor butli, co ułatwia jego identyfikację. Na przykład butle stalowe z gazem AmeriGas są niebieskie.

Poza tym na butli powinna znajdować się tabliczka znamionowa, z informacją o ciężarze netto butli i maksymalnej ilości gazu wraz z datą ważnej legalizacji. Pamiętać należy o użytkowaniu butli zgodnie z instrukcją bezpieczeństwa, umieszczonej w postaci naklejki z informacją o gazie, firmie, która napełniła butlę, oraz telefonem kontaktowym. Na zaworze powinna znajdować się zaślepka, która zabezpieczy gaz przed wyciekiem w razie przypadkowego odkręcenia tego zaworu.

https://www.amerigas.pl/butle/gotowanie

Poprzedni artykułJakie dodatki do herbaty na jesienne wieczory?
Następny artykułRyby w puszkach – ważny składnik naszej codziennej diety

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj