Holenderski ser

Na świecie istnieją dwa rodzaje sera: miękki biały i twardy żółty. Królestwem miękkich wyrobów jest Francja – nigdzie na świecie nie ma tak wielu smaków i gatunków sera. Drugi typ nabiału (twardy żółty) to specjalność holendrów. Ser produkują już co najmniej 500 lat! W jaki sposób udaje im się tworzyć te złote specjały? Zapraszamy do lektury!

Holandia – kraj tulipanów i sera

Nikt nie wie, jak właściwie powstał żółty ser. Możemy się jednak domyślać, że już tysiące lat temu spożywano tego typu specjał. Dowodzą temu badania archeologów przeprowadzone m.in. na terenie Polski. Po analizie chemicznej znalezionych na Kujawach garnków z dziurkami w dnie stwierdzono, że to one mogły służyć pierwszym rolnikom do produkcji sera. Właściwej byłoby użyć formy żeńskiej, ponieważ to kobiety najczęściej zajmowały się wytwarzaniem nabiału. Ich praca była dość żmudna – polegała na wyżymaniu sera i oddzielaniu go od serwatki. Ser twardy jest tzw. serem podpuszczkowym, więc do jego produkcji używa się podpuszczki. Ten enzym doprowadza do ścięcia się białka bez zakwaszenia mleka i znajduje się m.in. w żołądku cielaków. Po ścięciu mleka, serwatkę odciskało się w okrągłych dębowych beczkach. To między innymi dlatego ser sprzedawano w formie owalnej (dotąd można taki zakupić). Ponadto sery w okrągłej formie łatwiej było eksportować. Do produkcji 1 kg sera Gouda, należy zużyć od 7 do 10 litrów mleka – w zależności jak dojrzały i twardy ma być.

Sery holenderskie

Istnieje kilka rodzajów sera typu holenderskiego. Najpopularniejszym jest Gouda, która wyróżnia się śmietankowym smakiem i wyrazistym zapachem. To jeden z najstarszych serów dojrzewających na świecie. Charakteryzuje go miąższ sprężysty z nielicznymi, małymi otworami. Gouda dobrze się topi, nadaje się więc idealnie do dań podawanych na ciepło. Kolejny ser typu holenderskiego to Edamski. Jego łagodny smak z lekko orzechową nutą również przyciąga wielu wielbicieli nabiału. Ser Edamski charakteryzuje się elastycznym miąższem usianym maleńkimi oczkami. Ser Morski również należy do rodziny holenderskich wyrobów. Charakteryzuje się lekko pikantnym smakiem i miękką konsystencją. Ostatni ser – Podlaski, to propozycja dla prawdziwych smakoszy – jest łagodny, ale z nutą pikanterii. Nada wyjątkowego charakteru nawet prostym daniom. Wszystkie te sery można znaleźć na stronie www.msm-monki.pl.

Coś dla smakoszy!

Sery holenderskie są bardzo chętnie wybierane przez Polaków, jednak rzadko jemy je inaczej niż na kanapce. Z czym łączyć Goudę i inne sery, aby zjeść pyszny, oryginalny posiłek? Pierwszy duet to na pewno ser i wino (szczególnie czerwone). Modne jest również podanie sera w postacie fondue, na tacy bądź na ciepło w formie zapiekanki, pizzy, czy rolady. Ser jest bardzo wdzięcznym dodatkiem do dań – można go łączyć praktycznie ze wszystkim. Spróbuj! Życzymy smacznego.

Poprzedni artykułMajówka 2019 – co wrzucić na grilla? Garść kulinarnych inspiracji
Następny artykułGościnność i polskie smaki – restauracja oparta na tradycji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj