Ciasto z jabłkami – szarlotka, jabłecznik, tarta, ciasto drożdżowe czy kruche – idealnie sprawdza się jako deser. Skąd się wywodzi i z czym najlepiej się komponuje?
Szarlotka – ciasto z owocami specjalnie dla księżnej Charlotty
Szarlotka, inaczej nazywana jabłecznikiem, pochodzi z Francji, a jej wynalazek przypisywany jest Marie-Antoine’owi Carême’owi, który miał stworzyć ciasto o nazwie charlotte russe specjalnie dla cara Aleksandra I.
Nazwa „szarlotka” pochodzi jednak od księżnej Charlotty, która była szwagierką imperatora i późniejszą carycą. „Wynalazek” składający się z półkruchego lub kruchego ciasta i owoców okazał się strzałem w dziesiątkę! Przetrwał setki lat i rozprzestrzenił się na pozostałe kontynenty!
Dziś zajadamy się jabłecznikiem z kruszonką, plackiem z jabłkami, szarlotką z antonówek, tartą jabłkową, a także apple pie, czyli szarlotką w stylu amerykańskim i Gedeckter Apfelkuchen w Niemczech. Szarlotka jest dziś też niezwykle popularna w Holandii i Szwecji. Holendrzy do apple pie nazywanego przez nich appeltaart czy appelgeback dodają cynamon i sok z cytryny, a także rodzynki i polewę z lukru. W Szwecji z kolei apple pie przygotowuje się z kruszonką zamiast tradycyjnego placka i płatkami owsianymi zamiast mąki. Ciasto słodzi się cynamonem i podaje z sosem waniliowym lub lodami. Wśród Szwedów popularna jest także äppelkaka, czyli biszkopt z kawałkami świeżych jabłek.
Obecne, także w Polsce trudno jest wyobrazić sobie książkę z przepisami bez szarlotki! Zachwycamy się szarlotką podawaną z lodami, jabłecznikiem z budyniem, bitą śmietaną czy śmietankową pianką!
Jakich dodatków używa się do szarlotki?
Szarlotka jest wypiekiem przygotowywanym z ciasta kruchego lub półkruchego. Jabłecznik z kolei często kojarzy się z ciastem biszkoptowym, ale w książkach kucharskich i w internecie nazwy ta używana jest zamiennie z szarlotką. Jabłka używane do szarlotki różnią się w zależności od pory roku. Inaczej smakują lipcowe papierówki, a inaczej październikowe, jesienne renety.
Ciasto z jabłkami może też mieć różnorodne dodatki. Szybkie ciasto z jabłkami zazwyczaj ma ich niewiele jednak w Polsce do jabłek w szarlotce powszechnie dodawane są przyprawy korzenne, goździki i cynamon.
Ponadto, istnieje wiele sposobów przygotowywania szarlotek. Można sporządzić jabłecznik z serkiem homogenizowanym, szarlotkę z budyniem czy ciasto drożdżowe z jabłkami i żurawiną. Wielu zwolenników ma szalotka orzechowa czy z karmelem.
Tradycja szarlotki jest długa, podobnie jak lista pomysłów na jej wykonanie. Szukasz inspirujących przepisów na szarlotkę? Więcej przepisów na wyśmienite ciasto z jabłkami znajdziesz na stronie http://wszystkiegoslodkiego.pl/przepisy/szarlotki-i-ciasta-z-jablkami/szybki-placek-z-jablkami.