Przygotowywanie posiłków to dla niektórych codzienność – jedni traktują je jak przyjemne zadanie i możliwość zdobywania nowych umiejętności, a dla innych jest to jedynie nielubiany i czasochłonny obowiązek.
Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku niezwykle pomocne okazać się mogą akcesoria kuchenne, które usprawniają pracę i przygotowywanie nawet nieco bardziej skomplikowanych potraw na specjalne okazje, jak na przykład spotkanie z rodziną lub małe przyjęcie dla przyjaciół.
Niezbędne akcesoria kuchenne
Trudno sobie dziś wyobrazić kuchnię czy jadalnię bez jakichkolwiek akcesoriów kuchennych, które każdemu kucharzowi amatorowi umożliwiają przygotowanie pysznych potraw, a także ich późniejsze serwowanie i przechowywanie.
Do tych najczęściej wykorzystywanych zalicza się choćby:
- szklane lub plastikowe zamykane pojemniki,
- słoiki,
- naczynia żaroodporne,
- zastawę stołową,
- dzbanki,
- garnki i patelnie,
- noże czy deski do krojenia.
Są one niezbędne do przygotowania dań obiadowych, deserów, domowych napojów, sałatek czy szybkich przekąsek. Dzięki nim możemy też bezpiecznie przechowywać gotowe dania w lodówce lub mrozić je, aby zawsze mieć pod ręką najlepsze domowe posiłki. Niektóre akcesoria kuchenne można także wykorzystywać do podgrzewania posiłku w kuchence mikrofalowej lub piecyku bądź piekarniku – wówczas należy jednak sprawdzić czy dane naczynie można wykorzystywać tak wysokich temperaturach.
Jak zadbać o wybrane akcesoria kuchenne?
Jeśli chcemy, aby wybrane i sprawdzone wielokrotnie akcesoria kuchenne służyły nam przez kolejne miesiące, a może nawet lata, warto odpowiednio o nie zadbać. W przypadku wielu z nich należy sprawdzić czy nadają się do mycia w zmywarkach – większość naczyń, pojemników czy garnków z powodzeniem można w ten sposób czyścić, jednak są też akcesoria ze specjalnymi powłokami, które lepiej myć ręcznie. Garnki i patelnie zwykle również zawierają delikatne powłoki, które narażone są na rysowanie i uszkodzenia, dlatego najlepiej używać do nich miękkich łyżek czy łopatek wykonanych z drewna lub silikonu.
Trudną sztuką jest także przechowywanie noży i desek do krojenia, zwłaszcza tych drewnianych – noże powinny być czyszczone ręcznie i przechowywane w pozycji pionowej, w miejscu, gdzie nie są narażone na ciągły kontakt z wilgocią. Podobnie jest w deskami – również nie należy ich myć w zmywarce i przed kolejnym użyciem należy je dokładnie osuszyć. Raz na jakiś czas warto też przeprowadzić olejowanie deski – cienka warstwa oleju zabezpieczy drewno przed ewentualnymi uszkodzeniami i ewentualnym wnikaniem bakterii.
Te podstawowe zasady pielęgnacji akcesoriów kuchennych sprawią, że będziemy mogli z nich korzystać przez długi czas, a samo gotowanie i podawanie pięknych posiłków stanie się prawdziwą przyjemnością.